Wpisy z tagiem: Porady warzywne i owocowe

środa, 01 kwietnia 2009
Jak długo należy gotować kalafior?
Kalafior średniej wielkości gotujemy zazwyczaj około 15 min, na sałatkę i do zapiekania - 2-3 minuty krócej. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzać warzywo po 12 min. Najlepiej wbić w kalafior widelec lub patyczek - powinien wchodzić z lekkim oporem, ale nie na siłę. Jeśli natomiast kalafior się rozgotował, można z niego zrobić zupę krem lub piuree.
piątek, 20 lutego 2009
By czosnek zachował świeżość...
Jesli włożysz go do glinianego naczynia i pozostawisz w chłodnym miejscu (ale nie w lodówce!) pozostanie świeży. Możesz go też zamrażać – rozmrażaj w foliowej torebce, aby nie stracił aromatu.
niedziela, 08 lutego 2009
Jak łatwo obrać pomidora?
Aby łatwiej obrać pomidora należy: lekko naciąć skórkę na górze pomidora, lać go przez kilkanaście sekund wrzątkiem, następnie lać go zimną wodą, a skórka powinna sama odchodzić.
niedziela, 18 stycznia 2009
Czy wiesz jak ugotować smaczną kukurydzę?
Kukurydza nie stwardnieje podczas gotowania i zachowa ładny, żółty kolor, jeśli do wody zamiast soli dodasz sok cytrynowy, a pod koniec gotowania odrobinę cukru. Dzięki temu nabierze wyjątkowo delikatnego smaku.
piątek, 28 listopada 2008
Z jakimi warzywami nie łączymy innych warzyw?
Nie łączymy ogórków, jabłek, gruszek z innymi surowymi owocami i warzywami, np. ogórków z pomidorami. Zawierają one askorbinazę, enzym, który niszczy witaminę C w innych produktach, przyspieszając jej utlenianie.
niedziela, 16 listopada 2008
Jak przygotować kasztany jadalne?
Kupując kasztany należy zwrócić uwagę na to, żeby były pełne, ciemne i błyszczące, wewnątrz gładkie i na zewnątrz bez wgłębień po bokach. W ten sposób zapobiega się kupienu kasztanów nadpleśniałych. Kasztany przed pieczeniem, po nacięciu należy namoczyć od 30 min do 1 godziny, można dłużej. Niestety, kasztany kupowane kilka miesięcy po zbiorach, najczęściej są zapleśniale. Do zjedzenia nadaje sie 10 - 20 %.
Przepis:
-Kasztany naciąć ostrym nożem na krzyż od „ostrego“ końca do podstawy.
-Zagrzać piekarnik do 220 stopni.
-Kasztany położyć na blachę i wsunąć na 20 min. do piekarnika. Po 10-ciu min. potrząsnąć kasztanami i ewentualnie je odwrócić.
Czas pieczenia zależy w pewnej mierze od warunków w danej kuchni i samych kasztanów. Dobrze upieczone kasztany powinny być w środku delikatne, ale na powierzchni „miąższu” nieco chrupiące i upieczone na kolor złoty.
Kasztany podawać w łupinach, które usuwa się wraz ze znajdującymi się pod nimi skórkami poprzez rozłamanie łupinki w miejscu nacięcia.
Uwaga: czarne plamy na kasztanie mogą świadczyć o pleśni. Plamy te można po prostu wykroić.
Z kasztanów można także zrobić bardzo dużo innych potraw. Samo pieczenie można przeprowadzić na różne, w zależności od dodatków sposoby. Kasztany można używać do różnego rodzaju sałatek (np. z łososiem), zamiast ziemniaków i jako polentę. Ugotować zupę. Można upiec ciasto lub ciasteczka lub zrobić krem. Nadziać kurczaka, gęś albo indyka. Można zrobić gołąbki. A wszystko to można zapić piwem z kasztanów...
piątek, 08 sierpnia 2008
Jak suszyć grzyby?
Najlepszym i najstarszym sposobem jest oczywiście suszenie grzybów nawleczonych na sznurek albo drut. Można również nabić grzyby na patyk lub rozłożyć na sitach. Aby jednak nie utraciły właściwości odżywczych i witamin, bardzo istotna jest temperatura suszenia - w początkowym etapie powinna być umiarkowana i nie przekraczać 50˚C. Dopiero, gdy grzyby stracą większość wody, wtedy można pozwolić sobie na zwiększenie temperatury i tak kolejno będzie to: 60˚C , a pod koniec suszenia nawet 70˚C.
Najlepsze do suszenia jest oczywiście słońce, ale można wykorzystać w tym celu również piekarnik. Pamiętać należy wówczas o tym, by grzybami od czasu do czasu poruszyć, by nie przywierały do sita lub blachy, na której są umieszczone. Ważne również, by ich nie przypiec.  Nie należy myć grzybów przed suszeniem!! Ponieważ nasiąkają one dodatkowo wodą i wskutek tego będą schły o wiele dłużej. Przed suszeniem grzyby wystarczy wyczyścić na sucho.
Małe grzyby najlepiej zasuszyć oczywiście w całości. Najbardziej praktyczną formą jest jednak krajanka. Kapelusze i nóżki należy pokroić w plastry o grubości około 1 cm, następnie rozłożyć je na sitach, pergaminie lub płótnie, pamiętając, by na 1 metrze kwadratowym znajdowało się nie więcej niż  4 kg pokrojonych grzybów. Grzyby układamy warstwami, by nie wyschły zbyt szybko. Dobrze wysuszony grzyb jest elastyczny, łamie się dopiero wówczas, gdy mocno go zegniemy. Grzybów niedosuszonych nie będziemy w stanie złamać, a przesuszone są bardzo kruche. Dlatego podczas suszenia powinno się robić selekcję.
Źródło : www.nawidelcu.pl

niedziela, 22 czerwca 2008
Cosik o fasolce
Zjadamy średnio tylko1,5 kg fasoli rocznie. O wiele za mało. Według dietetyków powinniśmy spożywać jej trzykrotnie, a młodzież nawet czterokrotnie więcej. Jest wartościowym, tanim źródłem białka. Mięso zawiera go od 15-25 procent, rośliny strączkowe -20.
Pamiętajmy, że:
Suchą fasolę przed gotowaniem trzeba namoczyć 9-12 godzin, najwygodniej na noc. Miskę z namoczonymi ziarnami wstaw lepiej do lodówki (nie rozwinie się wtedy flora bakteryjna).
 
Fasola długo moczona jest smaczniejsza, miększa i łatwiej strawna (jeśli wylejemy wodę, w którą ją moczyliśmy). Eliminujemy w ten sposób jej właściwości wzdymające. Niestety, razem z wodą wylewamy część cennych wartości odżywczych; przede wszystkim witaminy z grupy B i mikrolementy.
 
Inny sposób to moczenie ziaren fasoli znacznie krótsze, w podwyższonej temperaturze. W temp. 60 stopni zmięknie w ciągu godziny.
Fasolę gotujemy dość długo. Od 40 do 160 minut zależnie od gatunku i przeznaczenia nasion. Krócej, koło godziny - na sałatki. Dłużej na kotlety mielone i pasty. W szybkowarze gotuje się ok. 30 minut i jest jeszcze smaczniejsza.
środa, 12 marca 2008
Jak suszyć grzyby?

Bardzo dokładnie oczyszczone z piasku i leśnej ściółki grzyby można pokrajać na mniejsze kawałki lub np. kapelusze borowików pozostawić w całości.
Można nawlekać je na nitki, nabijać na rozgałęzione gałązki z kolcami lub druty suszarki albo układać na metalowe sita. Suszyć najpierw w promieniach słońca, a dosuszyć w ciepłym piekarniku. Kończyć suszenie, gdy grzyby przy zginaniu w palcach stają się łamliwe. Ususzonych grzybów nie należy przechowywać zawieszonych luzem, lecz układać w szczelnych słojach lub puszkach, aby ochronić je przed wietrzeniem, nasiąkaniem wilgocią i pleśnieniem. Wysuszoną dokładnie mieszankę grzybów można przerobić na bardziej przydatną mączkę grzybową. W tym celu bardzo suche grzyby zemleć w młynku. Mączkę wsypać do suchych, szczelnych słoików. Mączkę taką dodaje się do zup i sosów w trakcie gotowania. Jest to dobry sposób wykorzystania twardych trzonów czy grzybów gorszej jakości.

| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
GastroMonia
Jak urządzić....?
Menu na Andrzejki, Sylwestra i Karnawał
Menu na Wielkanoc
Menu na Wigilię i Boże Narodzenie
Moje smaczne miasto Będzin
Testowane produkty
Zaglądam z przyjemnością


PustaMiska - akcja charytatywna
Top Blogi


Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów


Blogerki kosmetyczne, artykuły dla kobiet 12 UnReal


Durszlak.plKopiowanie
oraz wykorzystywanie
zdjęć mojego autorstwa
bez mojej zgody
zabronione!